Choroby serca: kardiomiopatia przerostowa

Kardiomiopatia przerostowa to choroba serca, która dla każdego z nas może się okazać poważnym zagrożeniem. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie objawy mogą świadczyć o początkach takich problemów ze zdrowiem?

Kardiomiopatia przerostowa to choroba, która najczęściej okazuje się efektem przemęczenia serca. Bywa jednak i tak, że choroba ta rozwija się w związku ze stanem zapalnym mięśnia sercowego. Czasem choroba ta rozwija się jako choroba dziedziczona, czasem też za jej rozwój odpowiada przerost serca. Głównym zagrożeniem w przypadku tej choroby okazuje się niedobór tlenu, wynikający z faktu, iż powiększającym się włóknom mięśniowym serca nie towarzyszy rozrost naczyń wieńcowych. Efekt? Zaczynają się pierwsze niepokojące objawy, dość często mylone z chorobą wieńcową. Pacjenci, którzy zaczynają się zmagać z tą chorobą, najczęściej skarżą się na takie dolegliwości, jak problemy z tchem oraz z kołataniem serca. Poważnym problemem jest też tępy ból, promieniujący od klatki piersiowej w stronę brody, pleców oraz ramion.

Kardiomiopatia przerostowa jest chorobą, której nie można ignorować. Im lepiej rozpoczęte zostanie odpowiednie leczenie, tym lepiej dla pacjenta. Na czym może ono polegać? Wiadomo, że w walce z tą chorobą najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne, choć w wielu przypadkach niezbędna staje się operacja. W przypadkach najbardziej zaawansowanych, jedyną szansą dla chorego bywa przeszczep serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *