Co jest lepsze dla dziecka – opiekunka w domu czy wizyty w przedszkolu?

Wielu rodziców staje przed trudnym wyborem jakim jest zapewnienie odpowiedniej opieki na czas pracy. Zatrudnienie opiekunki czy posłanie do przedszkola? Dylemat ten niejednokrotnie spędza sen z powiek zatroskanym rodzicom, którzy chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw zarówno jednej jak i drugiej opcji, by dokonać wyboru.

Indywidualne podejście do dziecka – opiekunka

Zatrudnienie niani do dziecka niesie ze sobą sporo korzyści zarówno dla dziecka jak i rodziców. Bowiem maluch pozostaje pod opieką w swoim własnym domu, nie odczuwa zatem dyskomfortu związanego ze zmianą miejsca. Czuje się swobodnie, a opiekunkę często traktuje jak kolejną ciocię, z którą dobrze spędza czas. Niania mając pod opieką jedno dziecko podchodzi indywidualnie do opieki, koncentruje się na podopiecznym, doskonale zna zatem jego potrzeby i zachowania. Dla rodzica stwarza to psychiczny komfort, ponieważ wie, że jego maluch nie jest zaniedbywany podczas jego nieobecności. Jednak znalezienie dobrej niani, która z miłością i powołaniem otoczy obce dziecko troską i opieką, wcale nie należy do najprostszych zadań. Dlatego warto przy wyborze kierować się opiniami znajomych czy otoczenia i dokładnie przyjrzeć się zatrudnianej osobie. Taka indywidualna opieka nie należy również do najtańszych, ale niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecka, szczególnie tego wrażliwego, związanego silnie z domem i rodzicami.

Integracja z rówieśnikami – przedszkole

Obecnie placówki przedszkole ścigają się w zapewnieniu jak najlepszych warunków małym użytkownikom. Mamy do wyboru zarówno publiczne jak i prywatne przedszkola. Te pierwsze niestety niejednokrotnie rozczarowują rodziców panującą sytuacją i krótkimi godzinami otwarcia. Prywatne, takie jak przedszkole Świat Dziecka w Konstancinie – choć płatne – zapewniają zwykle wyższe standardy i mają dłuższy czas funkcjonowania. Bez względu na wybór przedszkole to dobre rozwiązanie dla dzieci, ponieważ uczą się one budowania relacji z rówieśnikami, uczą się poprzez zabawę, podejmują pierwsze próby współpracy. Taka integracja jest nieodzowna do przygotowania do roli ucznia szkoły podstawowej. Dziecko uczy się samodzielności, jest śmielsze w relacjach z innymi i chętniej podejmuje nowe wyzwania.

Zarówno zatrudnienie opiekunki jak i zapisanie do przedszkola posiadają swoje plusy i minusy. Przy wyborze najlepszej opcji należy kierować się własnym uznaniem i charakterem dziecka, gdyż to ono jest w tym wszystkim najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *